Obserwatorzy

czwartek, 7 marca 2013

Postcrossing - cały świat w Twojej skrzynce.

Dziś chciałam Wam napisać co nieco o czymś, co od pewnego czasu stało się moim bzikiem.
Czy ktoś z Was pisze jeszcze tradycyjne listy? 
Czy wysyłacie pocztówki znajomym?
Czyż nie jest czymś wspaniałym kartka pocztowa wysłana specjalnie z myślą o Tobie z innego zakątka na świecie?

W dobie maili i sms-ów pocztówka czy też list znaleziony w skrzynce pocztowej jest dla mnie czymś, co sprawia mi ogrom radości. Postcrossing całkowicie mnie pochłonął. Dzięki temu projektowi zobaczyłam mnóstwo odległych miejsc, dowiedziałam się wiele o kulturze innych krajów, poznałam ciekawe obyczaje i fakty, a co dla mnie najważniejsze - "spotkałam" kilka wspaniałych osób, z którymi teraz utrzymuję stały kontakt listowy.

Dla kogo jest postcrossing?
Dla każdego - dla Ciebie też! Chcesz zacząć swoją pocztówkową przygodę. Nic prostszego. Wystarczy, że zarejestrujesz się na stronie postcrossing.com Cały serwis działa w języku angielskim. Język ten jest zresztą przyjęty jako oficjalny w całym projekcie, zatem wiadomości, które piszemy na pocztówkach i te, które dostajemy także są w języku angielskim. Portal postcrossing.com jest jednak na tyle prosty i przejrzysty, że nawet jeśli ktoś nie jest mocny w angielskim, nie powinno stanowić to żadnej bariery. Po utworzeniu konta możesz zacząć swoją pocztówkową przygodę.
Po rejestracji w serwisie można, a nawet wypada uzupełnić swój profil. Później zaczyna się już zabawa - pamiętajmy, że wymiana pocztówek ma być przyjemnością, podejdź do tego lekko, ale nie lekceważąco. Ty wysyłasz pocztówki jako pierwszy/a. Klikamy zakładkę "Send a postcard" - druga pozycja pod zdjęciem profilowym - po czym losujemy adres osoby, do której wyślemy kartkę. Dla mnie wybór pocztówki i jej wypisanie jest najprzyjemniejsze. Staram się, aby kartka była wyjątkowa i by jej odbiorca uśmiechnął się po przeczytaniu jej. Ważnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest numer ID. Zostaje on nadany wraz z wylosowaniem adresata Twojej kartki, pamiętaj aby umieścić go na pocztówce. Dzięki temu numerowi, kiedy kartka dotrze w docelowe miejsce, adresat będzie mógł ją zarejestrować w serwisie. Kiedy to zrobi Twój adres zostanie przekazany innej osobie, która wyśle pocztówkę do Ciebie. Na początek możesz wysłać 5 kartek, z czasem limit ten wzrasta, możesz zatem wysyłać i otrzymywać coraz to więcej skarbów :) Ostrzegam - to wciąga!

Czy ktoś z Was już jest postcrosserem?
Czy komuś z Was spodobała się ta idea i ma zamiar zacząć swoją przygodę z postcrossingiem?

 Pokażę kilka kartek, które otrzymałam do tej pory
CHINY
NOWA ZELANDIA
TAJWAN
KANADA
AUSTRALIA
I co myślicie o postcrossingu?
Jeśli ktoś z Was będzie chciał zacząć poznawać świat przez kartki pocztowe i zdecyduje się przystąpić do projektu to pamiętajcie, że zawsze służę pomocą. Chętnie wytłumaczę jeśli coś będzie niejasne, doradzę - piszcie śmiało!:)

3 komentarze:

 1. Ładne karteczki,żeby tak takie przychodziły a nie tylko multi z DE hehe :))
  Pro-et-contra.

  OdpowiedzUsuń
 2. nie słyszałam o tym wcześniej, fajny pomysł :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też działam na Postcrossing. Fajna sprawa, polecam ;)

  OdpowiedzUsuń